Cele i zadania
Dlaczego należy opowiadać się za zdrowiem i edukacją?
Zdrowie jest postawą naszego istnienia i spełnienia: Dzięki zdrowiu i witalności możemy się poruszać, czuć i odbierać bodźce, działać i reagować, myśleć i rozumieć, pragnąć i odpychać, tworzyć, wyobrażać sobie, radować się, kochać, wyrażać swe myśli, komunikować, śpiewać, śmiać się, płakać, modlić się lub medytować...
Choroba stanowi więc na krótszą lub dłuższą metę, pewny czynnik ograniczający lub nawet niszczący nasze możliwości i zdolności fizyczne i psychiczne, emocjonalne i uczuciowe, intelektualne i duchowe.
Lecząc biednego człowieka przynosimy mu ulgę lecz pozostaje on ubogi. Zatem jego życie będzie zawsze zależny od pomocy. To dlatego trzeba starać się dać mu możliwości wyjścia z swojej biedy pracując nad sobą i działając w środowisku.
Dokonuje się tego poprzez edukowanie, informowanie, kształtowanie i leczenie człowieka.
Nikt nie ma wątpliwości, że największe aktualne wyzwania dotyczą naszego poziomu intelektualnego, edukacji i rozwoju: " Wszystkie wysiłki podejmowane w celu zwalczania niedostatków materialnych byłyby prostsze gdyby nie brak wykształcenia osób biednych" powiedział Edgar MORIN
Oby każdy dał, zgodnie ze swoim sumieniem trochę swojej hojności, swojego czasu (dyspozycyjności), swojej wiedzy lub umiejętności, "bez żalu ani przymusu" i "zostawić za sobą trochę lepszego świata lub łatwiejsze warunki życia..." albowiem "świadomość, że dzięki nam zostało ocalone jedno życie jest prawdziwym sukcesem."
W tej walce przeciwko szerzącej się biedzie, żadna dłoń, żaden umysł, żadna organizacja wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka nigdy nie jest zbędna.
Środki materialne:
Środki te pochodzą głuwnie ze składek członków i wszelkich innych źródeł, które nie są zakazane przez prawo Każdy członek jest zobowiązany do corocznego, bezinteresownego działania w obrębie jendnej z domen stowarzyszenia.